از روز جهانی دختران در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تجلیل به‌عمل آمد

چهارشنبه 4 ثور1398 – کابل  از روز جهانی دختران در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی (International Girls In ICT Day)، طی محفلی که از جانب اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا)، برگزارگردید بود، تجلیل صورت گردفت. در این محفل؛ مقامات دولتی و عده‌ای کثیری از دخترخانم‌های عرصه تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی کشور حضور داشتند.

محترم داکتر محمدنجیب عزیزی رییس اداره اترا، ضمن خوش آمدید و شادباش به مناسبت این روز، فعالیت‌هایی را که اداره اترا در زمینه رشد ظرفیت و مهیا ساختن امکانان برای دختران و خانم‌های جوان کشور داشته است، به حضور اشتراک کنند‌ه‌گان بیان نمود. آقای عزیزی بیان داشت که اداره اترا افزون بر سایر موارد کاری خویش، همواره تلاش داشته است، تا قشر معلول کشور و دخترخانم‌ها را در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی همکاری و تشویق نماید.

رییس اداره اترا علاوه نمود که از جانب این اداره به مناسبت فرارسیدن روز دختران درعرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، چند روز قبل درلیسه ملکه ثریا یک لابراتوار کمپیوتر ایجاد شده و در لیسه نابینایان برای دخترخانم‌ها از صنف 5 الی 12 تلفون‌های هوشمند توزیع گردیده است. وی تصریح نمود که جهت تشویق و دسترسی بیشتر دختران و خانم‌های کشور در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی؛ کار ایجاد یک مرکز تکنالوژی معلوماتی مجهز به باغ زنانه کابل و هچنان به وزارت محترم امور زنان در جریان است.

داکتر عزیزی اضافه نمود «در سال گذشته اداره اترا نقشه راه پنج ساله را برای سکتور مخابرات تدوین نمود که به سرعت تطبیق آن جریان دارد. اتصال مراکز تعلیمی، فرهنگی و خدمات عامه کشور به شبکه فایبر نوری از اولولیت‌های اداره اترا می‌باشد که تا سال 2023 در تمامی ولایات افغانستان خدمات 3 جی و 4 جی را به هموطنان عزیز از طریق شرکت‌های مخابراتی عرضه خواهد نمود. طبق این نقشه راه تمامی پوهنتون‌های دولتی افغانستان با انترنت پرسرعت مجهز، بیش از 300 ولسوالی به انترنت وصل و بیش از 5000 هزار لیسه در سراسر افغانستان با وسایل کمپیوتر و انترنت مجهز خواهدگردید. طبق این نقشه راه تا سال 2023 بیش از 80 فیصد نفوس افغانستان در شهرها، ولسوالی‌ها و ساحات دوردست عملا از انترنت استفاده خواهند نمود. بدین منظور؛ امسال بیش از 50 مسجد و مدرسه نیز طور امتحانی با انترنت وصل می‌گردد.»

محترم شهزادگل آریوبی وزیرمخابرات و تکنالوژی معلوماتی نیز در سخنانش در این محفل از اداره اترا جهت برگزاری و زمینه‌سازی این محفل سپاسگذاری نموده در مور در مورد نقش زنان در سکتور مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تاکید داشت. وی علاوه نمود که زنان در نهاد های مختلف دولتی و خصوصی در رهبری ادارات قرار داشته و شایستگی های خوبی از خود نشان دادند که می توان از دختران روباتیک افغانستان که در سطح جهان ابتکارات خویش را به نمایش گذاشته اند، بعنوان نمونه یادآوری نمود. آقای آریوبی اضافه نمود که همه ساله در ۱۷۱ کشور جهان از روزجهانی دختران در تکنالوژی معلوماتی و مخابراتی، تجلیل صورت می گیرد و هدف آن تشویق و حمایت زنان برای جلب در سکتور مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌باشد.

محترمه نبیله مصلح معین وزارت امور زنان نیز در سخنان خویش، تاکید بر نقش بانوان و دختران در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نموده و از دخترخانم‎های کشور خواست، تا در این زمینه علاقه گرفته و تلاش بیشتری به خرچ دهند.

محترمه شینکی کروخیل یکی دیگر از سخنرانان محفل؛ نیز بر نقش دختران و خانم‌ها تاکید نموده و آنان را تشویق نمود، تا بیشتر از پیش در این زمینه تلاش نموده و استعدادهای خویش را رشد دهند.

پوهندوی سید اصغر حیدری رییس مرکز ساینس و تکنالوژی معلوماتی و زارت معارف نیز در سخنانش از اهمیت تکنالوژی معلوماتی در عصر کنونی صحبت نموده، و برای رشد  این رشته به شکل عملی و تولیدی در افغانستان تاکید داشت.

محترمه شبانه منصوری رییس شبکه دختران افغان در مخابرات و تکنالوژی معلوماتی (Afghan Girls In ICT) نیز از اهمیت این رشته و نقش دختران در آن یادآوری نمودند.

قابل یاد آوریست یک ویدیوی که پیرامون فعالیت و دستآورد های اداره اترا تهیه گردیده بود، نیز  به اشتراک کننده گان این محفل به نمایش گذاشته شد.

در آخر محفل، هفده تن دختران و خانم‌های جوان که در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در افغانستان پیشتاز بودند؛ ازجانب اداره اترا مورد تشویق قرار گرفته و برای آنان تحایف و تندیس ها اعطا گردید.